Skuteczne działanie wymaga umożliwienia innym ludziom reagowania na wyzwania, które konfrontują ich wspólne wartości, poprzez celowe działanie, a nie tylko reakcję. Narracja publiczna może być sposobem na uzyskanie dostępu do zasobów emocjonalnych niezbędnych do osiągnięcia tego celu. W naszej pedagogice narracja publiczna składa się z trzech opowieści: historii własnej (opowieść o sobie), historii własnej społeczności (opowieść o nas) oraz historii aktualnego momentu wyzwania (opowieść o teraz).
Każda osoba może nauczyć się opowiadać historię, która ma potencjał, by pobudzić innych do działania. Każda osoba zna historie pełne wyzwań, inaczej nie myślelibyśmy, że świat potrzebuje zmian. I każda osoba zna opowieści o nadziei, inaczej nie pomyślelibyśmy, że możemy coś zmienić. Gdy nauczysz się tych umiejętności, nauczysz się opowiadać historię o sobie, społeczności, którą organizujesz (historia o nas) i działaniach niezbędnych do stworzenia zmiany (historia teraz). Nauczysz się mówić, słuchać i oraz przygotowywać do działania innych.
Zobacz fragment kursu narracji publicznej, jako jednej z metod rozwoju liderskiego, prowadzonego przez twórcę metody, Marshalla Ganza:
Twórcą i popularyzatorem metody organizowania działań bazujących na mocy opowieści o sobie, o społeczności i o wyzwaniu, jest prof. Marshall Ganz. Aktywista, w latach 60-tych XX w zaangażowany m.in. ruchu praw obywatelskich w USA, działacz społeczny i związkowy. Po 28 latach zaangażowania wrócił na Harvard, gdzie w 2000 roku uzyskał tytuł doktora socjologii. W latach 2007-8 odegrał kluczową rolę w projektowaniu oddolnej organizacji zwycięskiej kampanii Barracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych. We współpracy z globalną siecią organizatorów, badaczy i edukatorów Leading Change Network prowadzi coaching, szkolenia i doradza grupom społecznym, obywatelskim, edukacyjnym, ochrony zdrowia i politycznym w zakresie organizowania, szkolenia i rozwoju przywództwa na całym świecie.
Bądź na bieżąco z informacjami o możliwościach uczenia się narracji publicznych - dołącz do newslettera Laboratorium Narracji!